Upravit stránku

Koupila jsem si u vás hedvábnou halenku, můžete poradit, jak se o ně nejlépe starat? Můžu je normálně prát, nebo je dát do čistírny odborníkům?

Pro ilustraci si představte, že vlasy nebo kůže je srovnatelná  s hedvábím nebo vlnou, jedná se o je přírodní živočišné vlákno s izointovým bodem Ph4,6  hedvábí a Ph 4,9 vlna 4,9. To ovšem znamená, že obyčejná voda, která má Ph kolem 7 a je tedy neutrální, působí na hedvábí, vlnu jako slabá zásada. Stejně tak působí i na vaši kůži, jako když si ruce polijete slabým louhem, nedojde k poškození, ale k mírnému vysušení. Stejné je to u hedvábí a vlny slabý louh mírně „nahlodá vlákno“ a dojde ke ztrátě jeho lesku.  Proto je důležité u hedvábí a vlny věnovat dostatečnou pozornost pracímu prostředku, zakoupit takový, který je pro ně přímo určený např. Almawin, Sonett, také můžete použít šampon na vlasy (ale ne dva v jednomJ ). Nezanedbatelnou roli tu hraje i voda, dodržujte teplotu do 35st.C, překročení této hranice způsobuje nevratné poškození materiálu. Halenky, zakoupené u nás na prodejně v Ateliéru Donát, můžete klidně dát do pračky a zvolit program „syntetika“ případně na nižší počet otáček – kolem 800. Po vyjmutí z pračky, halenku protřepejte, schne velmi rychle. Je lepší ji ještě vlhkou uhladit, potom nemusíte žehlit. Použijete-li žehličku, tak jen parou bez dotyku, jinak byste narovnali materiál do hladka (po namočení se vrací zpět k původnímu mačkání).  Při dodržování těchto pravidel, bude halenka pořád jako nová.


Chtěla bych si na léto koupit široké kalhoty, jedny jsem si u vás už z obrázků vyhlídla, ale jsem malá, mám 1,55 tak nevím, jestli jsou pro mou postavu vhodné a jestli je šijete i pro nás malé?

Široké kalhoty jsou univerzální oblečení a sluší téměř všem ženám. Důležité je vybrat tu správnou obuv. Vezmete-li si k nim vyšší podpatek, opticky to celou postavu nejen protáhne, ale i zeštíhlí. Dost často ženy působí právě ve volnějších kalhotách subtilnějším dojmem než je tomu u kalhot cigaretového střihu. Důležité je pro vás, s jakým horním dílem kalhoty budete kombinovat. Jste-li menší a drobnější je k tomu pěkný úzký (projmutý) top do pasu. V případě, že jsou vaše tvary plnější v horní části, zvolte tuniku, ale pohlídejte si její délku – optimální by bylo, aby horní díl končil těsně pod zadečkem.  Délka kalhot není problém, protože na prodejně je možné domluvit jejich zkrácení, případně rovnou objednání ve zkrácené délce.  Obléká se u nás Naďa Konvalinková a ta není také vysoká.


Máte v kolekci pro letošní léto novinku, nějaký zajímavý materiál, jeho úpravu apod.?

Myslím si, že novinkou je celá kolekce, které byla předvedena na přehlídce. Ale opravdovou zajímavostí jsou modely pro horké dny. Jsou ze  stoprocentní viskózy, jedná se o tkaninu zhotovenou z ostře krouceného vlákna v krešové úpravě. Tento materiál je na současném trhu nevídaný a vzácný. Běžně  jsou k dostání louhované kreše z bavlny i viskózy, ale tenhle je ostře kroucený, kromě charakteristického a nenapodobitelného vzhledu  má tu vlastnost, že nežmolkovatí a je neuvěřitelně pevný. Viskóza (ostatně i hedvábí) patří mezi hydrofilní vlákna, má tedy vysokou navlhavost a afinitu k vodě, proto ji doporučujeme do horkého léta, výborně saje pot. A právě z téhle úžasné viskózy máme kolekci,  model je vždy v několika tónech např. bílá-krémová, tyrkysová se zelenou, mořská zelená se žlutou, bordó s oranžovou, okrová s hnědou. Barevné kombinace jsou zhotovené lokálním barvením se zvýšenou koncentrací barviv a zaručujeme barevnou stálost. Jestli si oblékáte modely Ateliéru Donát, tohle je kousek, který by vám neměl chybět, určitě s ním v parném létě budete spokojená.


Mám tzv. rovnou postavu, co bych měla a neměla nosit?(J.D.)

Hlavním znakem tohoto tvaru těla je nevýrazný pas. Možná máte široký hrudní koš a úzké boky a stehna. U rovných postav, zvláště těch plnějších, je chybou široká sukně, stažená v pase páskem. Mnoho žen má právě tendenci páskem docílit pasu, ale  tím si nepomůžou, naopak upozorní na to, co by měly zaretušovat. Měla byste se vyhýbat  stylu „přeštípnutého pasu“. Místo toho si oblíkejte saka, svetry, haleny, tuniky a noste je volně přes sukně a kalhoty.Úzké sako přes delší tuniku dokáže vytvořit iluzi pasu.

 Rovněž u šatů se držte hladkých rovných střihů bez pásků a ozdob v pase. V kolekci Ateliéru Donát  je řada zajímavých tunik i večerních kompletů rovného střihu, určitě si vyberete. Případně přijďte  do naší prodejny v Praze, každou středu v měsíci zde probíhá bezplatné poradenství.


Pořád čtu o mixu stylů, můžete mi to vysvětlit? (L.N.)

O mixu stylů mluvíme, když jsou v oblečení namixované zdánlivě nesourodé prvky. U vzorů to může být puntíky s kytičkami, nebo různé barvy, ale také když je oblečení z různých druhů materiálů tzn. pletenina se lnem, nebo hedvábí s polyesterem apod. Velké množství našich modelů je založené právě na tomto principu. Mix stylů můžeme také rozumět kombinaci streetového oblečení se společenským např. džíny s hedvábným topem, nebo vlněné kalhoty s koženými teniskami apod. Zajímavou mixérkou ze známých osobností je třeba Aňa Geislerová,  kterou se můžete inspirovat. Důležité je, abyste se v takovém modelu cítila dobře a uvolněně, protože není nic horšího, než když vy sama jste v nepohodě.


Trochu jsem přibrala a pod podprsenkou se mi objevily faldíky, jak se to nejlépe oblečením zamaskuje? (I.J)

Možná byste měla vyměnit podprsenku. Jestli vám to opravdu vadí, nejlepší maskování vám poskytne sako nebo košile stejně jako tenká vesta (kardigan) zapnutý jen na dva knoflíčky. Ale stejnou službu vám udělá vzorovaný materiál, ve kterém se ztratí, co nemá být vidět. Opět se můžete inspirovat v našem butiku. Ale ještě vám poradím jeden trik – dlouhou hedvábnou šálu, která vám pomůže odpoutat pozornost i skryje, co je potřeba, když ji správně naaranžujete.


Mohla byste mi popsat vlastnosti lnu? (L.M)

Jedná se o spřádatelné rostlinné vlákno, které patří k nejstarším textilním vláknům, pěstovaným již počátkem 4.tis.př.n.l. Egypťany (používali ho k zabalování mumií). Len se tedy pěstuje jako jednoletá rostlina převážně v horských oblastech. Obsahuje 65 -85% čisté celulózy, 1-20% ligninu, dále 2-4%vosky a tuky, 1-5%popeloviny. Příprava a zpracování lnu k předení jsou poměrně náročné a skládají se z rosení a máčení, lámání, pročesání, kalandrování ( tj. uvolnění dřevoviny) a potěrání, vochlování (kdy se resultuje produkt len a odpad koudel).

Lněné tkaniny mají vysokou pevnost(5-8cN/dtex, pro srovnání syntetické vlákno PAD6.6 má pevnost 3-48cN/dtex nebo Nomex 4,9, cN/dtex!) jsou lesklé. Dobře vedou teplo, z čehož vyplývá, že mají chladivý omak. Dobře se perou, jsou odolné vůči sladké i slané vodě, za mokra svou pevnost neztrácí (oproti viskóze, u které dramaticky klesá).

Len se používá na letní tkaniny (velmi často ve směsi s polyesterovými vlákny). Vyznačuje se přirozeným leskem, hladkostí a nestejnoměrností použitých přízí. Omak je poněkud tužší (používají se povrchové úpravy, dále měkčení), a chladivý, proto se používá hlavně na letní modely.

Lněná tkanina je také velmi navlhavá až 12% (pro srovnání navlhavost bavlny je 7,5%), vlákna mohou přijmout až 30% vody a přitom nejsou na omak mokrá. Je také odolná proti ušpinění a velmi odolná vůči oděru. Snadno se pere. A já se lnem velmi ráda pracuji právě proto, že se jedná o přírodní materiál, z čehož zároveň vyplývá typická vlastnost, pro někoho nežádoucí a to je mačkavost. Naše zpracování lněné látky je většinu z ostře kroucené příze, tedy z příze s vysokým zákrutem, kdy vzniká přirozená krešová úprava. Taková tkanina se potom nemusí žehlit.


Existuje nějaká definice lodičkového výstřihu a můžete hned říct, pro koho je nevhodný? (K.K.)

Lodičkový výstřih je rozšířený na obě ramena do špiček zúžený. Svým  tvarem připomíná lodičku.  Není vhodný pro ženy s širokými rameny a také nevypadá pěkně, když má žena krátký a silný krk.  Lodičkový výstřih měla na svých šatech při inaguraci paní Ivana Zemanová.  Výstřih do tvaru „V“ by ji udělal více sexy.