Upravit stránku

Každý člověk má své kouzlo, je jen potřeba umět ho správně vystihnout a nabídnout okolí ten lepší výsledek. Krása a přitažlivost se opravdu neřídí jen mírami 90-60-90.  Oblečení, které se vám líbí na kamarádce nebo sousedce či známé osobě, nemusí vůbec padnout vám, protože hodně záleží na typu postavy. Pokusíme se vám pomoci, jak nalézt sebe sama a naučit se pracovat s tím, co vám příroda nadělila.

Jak poznáte svůj typ postavy?

Udělejte si na sebe čas, stoupněte si svlečená (nebo jen v kalhotkách a podprsence) k velkému zrcadlu, abyste viděla celou svojí postavu. A soustřeďte se na jednotlivé části svého těla.

Krk

Začněte krkem, jestli je dlouhý, krátký nebo akorát, jak má být. Zjistíte to jednoduše, když si poměříte délku obličeje - od brady až k horní části čela, a tahle poloviční délka udává tu souměrnou přesnou délku krku. Je-li několik centimetrů navíc, máte dlouhý krk, který je nazývaný labutí šíjí a vyjímá se v lodičkovém výstřihu. Chybí-li několik centimetrů, máte ke své postavě krk krátký.

Ramena

Jestli máte souměrná, úzká nebo široká ramena, poznáte podle toho, jestli se ramena kryjí s boky. Jakmile se ramena a boky shodují, máte je souměrná, jsou-li širší než boky, máte je široká, o úzkých ramenech mluvíme, když boky nepřesahují.

Ruce

Jaké jsou vaše ruce?  Když lokty máte nad úrovní pasu, potom se jedná o ruce krátké, pod úrovní pasu jsou ruce označované jako dlouhé, jsou-li lokty v úrovni pasu, máte ruce vyvážené ke své postavě.

Poprsí

Jaké máte poprsí, to určitě víte. Máte-li velikost košíčků A, jsou vaše prsa malá a drobná. Košíčky značené B označuje průměrné poprsí a od košíčků C máte poprsí plné.

Pas (šířka a výška)

Úzký pas máte, když je o 15 cm užší než boky, označení rovný pas znamená, že boky i pas jsou ve stejné lince. Také můžete mít pas, který boky zakrývá, potom jste bez pasu. U pasu je také důležité, jak je položený. Měl by být ve středu úsečky, která má jeden bod – úroveň ramen a druhý bod – místo, kde začínají nohy. Když máte pas nad tímto pomyslným středem, označuje se jako vysoký, pod tímto středem označujeme pas jako nízko položený. Máte pas ve středu této úsečky, patříte k těm šťastným, protože máte pas, jak má být.

Břicho

Nejlépe ho ohodnotíte, když se na sebe bude dívat z boku. Ploché bříško, nedělá oblinku nad pánevní kosti, je spíš propadlé. Mírně vyklenutý tvar má zaoblené bříško. A o tom velkém břichu mluvíme od chvíle, kdy se pohybuje od těla (kostry) na úrovni prsou a více.

Boky (viz.ramena)

Porovnávají se s úrovní ramen. Přesahují-li šířku ramen, mluvíme o širokých bocích,  úzké jsou, když nedosahují šíře ramen a souměrné jsou v úrovní ramen. K tomu se přiřazuje zadeček, který může být plochý, zaoblený nebo ještě více zaoblený.

Nohy

Kromě tvaru nohou byste měla o sobě vědět, jestli máte delší stehenní kosti než lýtka. Tedy která vzdálenost od kolen je delší – jestli ta směrem nahoru nebo naopak dolů.  Jestli patříte k těm dlouhonohým, se pozná podle toho, zda máte nohy delší než trup. Opačně mluvíme o kratších nohách vzhledem k tělu. U nohou hrají velkou roli i kolena – jsou-li štíhlá, potom je ukazujte, v opačném případě je lepší na ně neupozorňovat. Dalším důležitým bodem nohou jsou kotníky, nejsou-li vaše kotníky pěkně tvarované, je potřeba se soustředit na správný výběr obuvi, který dokáže hodně zamaskovat. Stejně tak široká lýtka dokáže opticky zúžit správná délka sukně, stejně jako její střih.

Teď když jste se dokonale poznala, víte o své postavě všechno, můžete kouzlit s oblečením.

Správné střihy dokážou zamaskovat nedostatky. Udělají vás vyšší, štíhlejší, prodlouží nohy, zamaskují níže posazený pas, protáhnou krk, zvýrazní poprsí. Prostě s oblečením se dá kouzlit a my vás to naučíme. Také můžete při nákupu oblečení využít poradenství návrhářky a to každou středu, nebo se spolehnout na proškolenou prodavačku Ateliéru Donát.

Postava tvaru trojúhelníka

Už jsme si rozebraly tělo na jednotlivé částečky. Teď se zaměříme přímo na tvary postav. Pro postavu ve tvaru trojúhelníka jsou charakteristická široká ramena, úzké boky, štíhlé nohy. Samozřejmě, že ve stejném tvaru, může mít postavu i žena s plnějšími stehny či silnými lýtky. Ale v tomto díle se budeme věnovat tomu klasickému vzorci tj. široká ramena – štíhlý trup, bez viditelného bříška s malým poprsím - úzké boky – štíhlé nohy. Tedy té štíhlé siluetě se širokými rameny.

Taková žena si může postesknout, že má stejnou hmotnost jako ta s úzkými rameny, ale opticky působí robustně a to i v případě, že je malinko vyšší než ta druhá s útlými rameny. My vám poradíme, co udělat, aby postava vypadala souměrně a šíře horní části trupu byla upozaděna.

Jak tedy oblečením dostat horní a dolní díl do správného poměru a vytvořit zdání souměrné postavy? Určitě vám pomůže rovný či košilový střih. Opticky zúžíte ramena a zároveň vyrovnáte šířku horní a dolní části těla. Stejně tak vám budou slušet „ačkové“ siluety. Nesnažte se odkrývat úzké boky, tak mimoděk upozorníte na šíři ramen, dáte do popředí disproporci postavy. Slušet vám budou véčkové výstřihy, rozepínací kabátky, protože to rozbíjí kompaktnost oblasti ramen, tedy i svislé švy. Prospěšné pro vás bude i vrstvení, kdy dolní vrstva je tmavší, horní světlejší a modeluje ramena v užší linii. Rozhodně se k vám nebudou hodit nabírané rukávy nebo rukávy do gumiček, a to krátké i dlouhé. U večerních šatů volte ty za krk nebo se širokými ramínky, prádlová ramínka vám neudělají dobrou službu.

Můžete si také pohrát s barvami. Orientujte tmavší syté barvy do první třetiny těla, docílíte tak optického zjemní ramen oproti dolní části trupu. Naopak byste se měla vyvarovat vodorovnému členění obzvláště tomu barevnému, kdy by byla např. v horní třetině bílá barva a v dolní černá, tím byste ramenům přidala několik centimetrů.

Budou vám slušet všechny střihy kalhot od slim až po široké, ale rovný střih pomůže vzbudit zdání, že jsou ramena užší. Zbytečně také nepřeštípávejte pas pásky. Doplňky upoutávejte pozornost k dolní části těla – barevně zajímavé kabelky, boty, punčochy na to byste se měla orientovat.

Samozřejmě nic neplatí na sto procent, protože každý člověk je originál. A také ne vždy, vám půjde o to, abyste vypadala subtilněji, třeba upřednostníte to, že se v daném oblečení dobře cítíte a nějakých pár centimetrů vás nerozhází. Je to jen na vás, co budete chtít oblečením sledovat.

Zakažte si:

 •          Zakažte si nabírané rukávy
 •          Volány na hrudi
 •          Lodičkové výstřihy
 •          Ozdoby v horní třetině těla
 •          Pásky v pase, raději je posuňte na boky
 •          Vodorovné členění
 •          Světlé barvy v horní třetině těla
 •          Topy na pupík

Pořiďte si:

 •          Rovné a „ačkové“ střihy horního dílu
 •          Svislé švy
 •          „Véčkové“ výstřihy
 •          Zaměřujte se na zajímavé kabelky a boty
 •          Topy na zavazování kolem krku
 •          Košile, protože límce ramena zúží

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti