Upravit stránku

Textilní průmysl, do té podoby, jak existoval před rokem 1989, už vrátit nelze. V době globalizace to prostě není možné. Není možné konkurovat zboží s Číny a z třetího světa jinak než kvalitou, originalitou a v neposlední řadě osvětou. Nelze vyhlásit cenovou válku. Musí se jít jinou cestou.

Velká část populace, naštěstí, klade čím dál větší důraz na udržitelnost, chtějí o svém kousku oděvu vědět všechno, kde byla surovina na jejich kousek vypěstována, zda bavlníkové pole nebylo ošetřeno pesticidy a zajímá je také, v jakých dílnách byl ušitý. Nechtějí podporovat dětskou práci. Nechtějí si kupovat výrobky, které ušili novodobí otroci. Podmínky, za jakých si koupí oblečení, jsou v souladu s udržitelností a enviromentální politikou.

Ing. Ilona Donátová

Jednou z takových osvícených českých módních návrhářů a návrhářek, u kterých je důraz na originalitu, neotřelost a udržitelnost je i paní Ilona Donátová. Tato dáma, kromě toho, že je to velmi krásná žena, dostala do vínku neuvěřitelnou pracovitost, odhodlání změnit svět k lepšímu, plnou náruč nápadů a, samozřejmě, velký talent. Začalo to šitím oblečků pro panenky v raném dětství. Milovala jakékoliv ruční práce s jehlou a nití a také pletení. V době, kdy studovala gymnázium, byla naše republika částečně ponořena do normalizační šedi. Někdy v té době se dají vystopovat první větší úspěchy. Svetry s nápadem nepletla pouze pro sebe, ale velmi ráda do nich oblékla kamarádky a spolužačky. Byl hlad po originalitě oděvů a Ilona najednou nestíhala uspokojit poptávku po jejích pleteninách.

Poté padla železná opona a svět se otevřel mladým, ambiciózním, kreativním lidem. Takovým, jako právě Ilona je. Pro svůj živnostenský list si doběhla v roce 1992 coby vrcholová sportovkyně a studentka Vysoké školy ekonomické. Právě tehdy slavila obrovský úspěch její první kolekce svetrů, tunik, pletenin. Na pultu se neohřály, byly okamžitě vyprodány.

Protože ji rovněž lákala svoboda a chtěla být paní svého času, založila malou firmičku. Zpočátku měla dva, tři zaměstnance, ale také využívala formou Švarc systému několik švadlen, pletařek a vůbec žen, které si rády přivydělaly ručními pracemi. Její první úvěr byl pouze 100 tisíc na pořízení auta, aby byla flexibilní a mohla obratněji vyřizovat zakázky. Postupem času, protože její kolekce slavily čím dál větší úspěchy, ji tato forma podnikání přestala vyhovovat a v roce 2007, kdy vešla v platnost nová legislativa o závislých činnostech, už zaměstnávala 20 až 35 lidí. V roce 2006, aby se zdokonalila v textilním oboru a zvýšila svou kvalifikaci začala studovat na Technické univerzitě obor Chemická technologie textilní výroby. Neustálé zvyšování kvalifikace spojené se zdravou rivalitou, odvahou, proud nápadů, které uplatňuje ve svých návrzích je znát. Paní Donátová již 30 let září na českém módním nebi, má skvěle propracovaný systém marketinku. To podstatné, co tvoří stabilitu jejich prodejů, jsou spokojené zákaznice, které obléká již třicet let. Rodné Poděbrady ji přestaly již dávno stačit a tak dobyla Prahu. Dalším expanzním cílem bylo vstoupit na slovenský trh, což se také povedlo. Její kreace se taky podávají v Německu. Pro svého odběratele tvoří s ročním předstihem ucelené kolekce, ty míří do Düsseldorfu, Lipska. Její modely jsou pořád žádané, má nezaměnitelný rukopis, hojně využívá uměleckou batiku a u jejich modelů je rozpoznatelná hravá práce s látkou. Už když ji mne prsty, tak přesně ví, jak bude střižena a vidí v ní možnosti, které zůstávají nám, konzumentům, skryty.
 

Obléká celé generace žen. Nelze pominout fakt, že v jejich šatech dívka odmaturuje, odpromuje, vdá se. Její šaty jsou kamarádem, který nás provází denním, obyčejným životem, ale zároveň jsou svědky našich důležitých rozhodnutí. Ty šaty spolu s majitelem tvoří jeden ucelený příběh. Módní přehlídky paní Donátové jsou optimistické. Vidíme na nich ženy a šaty, se kterými se můžeme ztotožnit a promítnou do nich sebe. Nesou v sobě odkaz na rafinovanou jednoduchost a zároveň jsou jemně extravagantní. Jsou to šaty pro sebevědomou ženu, která miluje své tělo a nebojí se ho zviditelnit. Kromě toho jsou kolekce Ilony Donátové tvořeny z kvalitních látek, které tělo ženy lehce obejmou a splývají s nositelkou. Nijak ji neomezují. Ilona se nebojí inovativních látek, každý rok přijde s něčím novým. Její kolekce, kdy ženy oblékla do eko kůže, jsou originální a je vidět, jak správně pochopila možnosti tohoto materiálu. Její módní přehlídky a kolekce hýří neustálými nápady, jsou očekávány a jsou svátkem pro oči i duši.


Závěrem: Ilona a mnoho dalších českých návrhářů pochopila, že cesta k udržení se na české oděvní scéně vede jedině přes kvalitu svých výrobků, udržitelnost, perfektní znalost trhu a neomezenou kreativitu.
 

Vážené zákaznice,
Nabídnout vedle klasického prodeje ještě službu navíc tak, aby se zákazník vracel právě k vám. Doufám, že jsem snad takovou skulinku našla. Cítím hlubokou pokoru, když vidím tu obrovskou nabídku a konkurenci a Vy zákaznice si přesto vyberete model z mé dílny. Je krásné, vidět mé modely ,,běhat“ na ulici, vidět, že žijí ve společnosti, na promoci, na svatbě a zároveň vnímat, že z něho máte radost. A právě za to Vám náleží můj dík. Vaše Ilona.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti