Upravit stránku

Mít cit pro módu není každému vlastní., ale dobrou zprávou je, že se to dá naučit, najít pro sebe ty správné vzorce skladby oblečení. Nejde jenom o to, co si kdo obleče, ale jak se v tom cítí. Jak dokáže prodat okolí svůj vlastní styl. Jestli to, co má na sobě, je odrazem jeho vlastního já“. Stejný outfit může na dvou různých lidech působit zcela odlišně. Jen si představte třeba modely kontroverzní Lenky Kořínkové nebo Báry Štěpánové. Obě vytváří kreace, nad kterými zůstává rozum stát, ale k jejich osobnosti to tak nějak patří. Vy víte, že sama byste si to neoblékla ani doma, natož abyste hrdě vyšla mezi lidi. Ale není potřeba brát si za příklad až takový extrém, stačí se podívat na Annu Geislerovou, která dokáže poskládat v celek nesourodé prvky tak, že ve vás vznikne pocit, že přesně takhle se to má nosit. Dokáže přebít zažité normy svou osobností. Móda je i o tom, že musí dojít k určité symbióze osobnosti s oděvem. Jak řekla slavná Coco Chanel: „Není nic nevkusnějšího než žena, která se ve svém oblečení necítí skvěle.“

Oběť módy

Koho  můžete nazvat obětí módy? Všechny, co se bezmyšlenkovitě strojí podle módní předlohy, a v závěru se zapomenou podívat do zrcadla. Diktát módy není zárukou toho, že právě vy vyjdete bez ztráty kytičky.  Chybuje se často v případě výběru správného modelu pro konkrétní příležitost, je potřeba rozlišovat profesní, společenské a volnočasové oblečení.  Potom každý člověk musí vybírat takový střih, který neupozorňuje na nedostatky postavy. Stejně je to se vzory na látkách, někdo prostě není typ pro velké celoplošné vzory.

Ženy versus muži

Móda je k ženskému pohlaví mnohem tolerantnější. Na druhou stranu, tím že pravidla nejsou tak pevně vymezená jako u mužů, může každý, kdo má odvahu nebo se tím živí cokoliv zpochybnit. U žen nejsou zkraty tak jednoznačné a neoddiskutovatelné jako u mužů. Když si muž vezme bílé froté ponožky do společenských lakovek, je to faux pas bez diskuzí a polehčujících okolností.

Co odvál a přivál čas

Jak plyne čas některé záležitosti, které trapasem nebyly, se najednou nespolečenským a netolerovaným jednáním stávají, např. horní díl bez rukávů a nevyholené podpaží.  Stačí jen, že chloupky naznačují, že začnou růst a foťáky už zběsile cvakají, aby zvěčnily známou osobnost s nepatřičnou výzdobou. A ještě v osmdesátých letech to byl normál.  Nebo svého času jít do společnosti naboso, bylo nepředstavitelné, dnes pomalu platí opak, když máte botu s volnou špičkou, punčochy jsou zakázané. Pravda přispěly k tomu vyholené nohy, solárka a různé lesky včetně punčoch ve spreji. Ještě občas je vidět zapomenuté našité logo výrobce na vrchní straně rukávů, to je skutečně trapné.

Barevný nesoulad

Dříve byly nevhodné určité barevné kombinace. Vzpomínáte na pořekadlo, zelená modrá pro blázna dobrá? Nebo hnědá s černou se nesnesou. A takových příkladů, které dávno neplatí, je víc. V barevném ladění si můžete dovolit téměř všechno, záleží jen na tom, jak k vám dané barvy jdou. U společenského oblečení, i když u žen může být v jakékoliv barvě, je lepší nesázet na křiklavé odstíny.  Je jen málo lidí, co pestrost a křiklavost unesou.  Na druhé straně je dobré dodržovat určitá pravidla, že bota má být tmavší než kalhoty nebo punčochy, málokdy vypadá dobře černá punčocha v bílé lodičce.

Vkus je relativní pojem

Drahé oblečení a levná kabelka je skutečně nepovedený vtip. Kvalitní kabelka dokáže průměrné oblečení povznést do vyšších sfér. Ale nevhodná kabelka, i když jste oblečena jak ze žurnálu, všechno zničí.

Přestřelit se může u šperků, nebo kombinací výrazného pásku a šátku. Pamatujte jeden dominantní doplněk, ostatní potlačit. Například vezmete-li si barevně a tvarově nápadné boty, že se z nich nedají spustit oči, nemůžete si kolem krku navěsit několik šňůr barevné bižuterie, i když budou barevně s botičkami v souladu. Hrozný pohled se vám naskytne na objemnou dámu s krátkým krkem a bimbajícími se dlouhými masivními náušnicemi, zřejmě je to pokus o napodobení vánočního stromku. Nevkusné bývá, když máte na každé ruce sedm prstýnků resp. všechny, které jste kdy dostala. Neukazuje to na to, jak si vás manžel, přítel, děti považují, ale na absenci estetického cítění, zejména když má každý prsten jiný kámen. Vkus je vždy nějakým způsobem spojený s minimalismem.

V čem nikdy nebudete vypadat dobře

V první řadě ve strečových šatech, a to můžou být i značkové a vždy budou působit levným dojmem, hlavně v nich vypadá skutečně sexy jen Sharon Stone a jen ve filmu.  V šortkách a lodičkách, je to kombinace, která - ať děláte, co děláte, působí provinčně. Nepůsobí dobře, když nosíte triko s nápisem značky na hrudi. Je to trapná prezentace, navíc se vždycky jedná pouze o reklamní produkt, a ne finální originální model. Přistupujte opatrně i ke zvířecím potiskům na oblečení, působí lascivně i lacině, ne pro každou příležitost se hodí. Dodržujte zlaté pravidlo, když se oblékáte pro příležitost, na které vám hodně záleží, nechtějte být hvězdně oblečená, někdy stačí jen vkusně.

Ani nejluxusnější oblečení z vás dámu neudělá, jde především o vaši osobnost a způsob jednání a chování. Buďte přirozená a sama sebou, to je nejlepší značka oblečení.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti